Tworzenie idealnej przestrzeni ogrodowej w kilku prostych krokachProjektując jakikolwiek ogród, należy upewnić się, że przestrzeń została dokładnie przemyślana. Zapewni to uzyskanie układu i projektu, który nie tylko wygląda estetycznie, ale także jest praktyczny i spełnia Twoje potrzeby. Niezależnie od tego, czy projektujesz duży ogród od podstaw, czy planujesz odnowić istniejącą małą lub średnią przestrzeń zewnętrzną, istnieją pewne kluczowe względy, które należy wziąć pod uwagę, rozpoczynając proces. Ten wpis na blogu zawiera pomocne wskazówki dotyczące planowania, projektowania i wdrażania dużego ogrodu z powodzeniem. Obejmuje on wszystko, począwszy od wymyślenia planu działania, zrozumienia możliwości terenu, wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju, metod kompostowania w tym ekologiczny kompost, wyboru pomysłów na nasadzenia dla różnych obszarów ogrodu, a także sekcje dotyczące konserwacji i dbania o nową przestrzeń zewnętrzną przez cały rok.

Plan pierwszy

Projektując duży ogród, musisz mieć jasny plan działania zanim zaczniesz. Jeśli tego nie zrobisz, możesz skończyć z ogrodem, który nie do końca spełnia Twoje potrzeby lub wygląda estetycznie. Dobrym początkiem jest burza mózgów na temat różnych rzeczy, które chciałbyś osiągnąć w swoim ogrodzie. Po uzyskaniu jasnego obrazu swoich pragnień, można zacząć myśleć o najlepszym układzie dla nowego ogrodu. Będzie to zależało od wielu czynników, w tym od wielkości ogrodu, ilości światła słonecznego, które dostaje, i jego lokalizacji (np. w pobliżu zbiorników wodnych, w strefie zalewowej itp.)

Zdecyduj, co chcesz osiągnąć

Zdecydowałeś się już na projekt i układ, wziąłeś pod uwagę glebę i ilość światła słonecznego, jaką otrzymuje twój ogród. Teraz nadszedł czas, aby zdecydować o motywach roślinnych dla każdej części ogrodu. Jeśli, na przykład, chcesz, aby część ogrodu była poświęcona wyłącznie uprawie warzyw i ziół, będziesz chciał wybrać różne rośliny, które są idealne do tego celu. Jeśli chcesz stworzyć miejsce do siedzenia o pięknej estetyce, możesz wybrać rośliny o kolorowych kwiatach, które również wytwarzają słodki zapach. Jeśli natomiast chcesz stworzyć miejsce do relaksu, możesz wybrać rośliny znane ze swoich właściwości leczniczych.

Włącz zasady zrównoważonego projektowania

Teraz, gdy już wiesz, jak chciałbyś, aby wyglądał twój ogród i jakie rośliny powinny się w nim znaleźć, czas zacząć wdrażać zasady zrównoważonego projektowania. W zależności od rodzaju ogrodu, który projektujesz, możesz to zrobić na kilka sposobów. Na przykład, jeśli planujesz stworzenie niewymagającego konserwacji warzywnika, możesz stworzyć podwyższone grządki, aby pomóc glebie zachować wilgoć. Kolejnym sposobem na wprowadzenie zasad zrównoważonego projektowania do ogrodu jest zastosowanie w nim roślin wodolubnych. Można to zrobić, wybierając rośliny odporne na suszę, rośliny wymagające mniej wody (np. kaktusy) lub sadząc rośliny w miejscach, które otrzymują najwięcej światła słonecznego. Doskonałym pomysłem jest również wprowadzenie kompostowania. To ekologiczny proces, który przekształca odpady organiczne w cenny surowiec. Jest to idealny sposób na zmniejszenie ilości odpadów i zaoszczędzenie pieniędzy poprzez ograniczenie potrzeby zakupu nowych materiałów. Kompostowanie ma również wiele korzyści dla środowiska, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zużycia wody. stnieje wiele rodzajów systemów kompostowania, w tym te, które wykorzystują wewnętrzne pojemniki na kompost i stosy kompostowe na zewnątrz.